Шрі-Ланка

Шрі-Ланка

Курорти, міста:

Коломбо
Негомбо
Бентота
Хіккадува
Берувела
Калутара

Шрі-Ланка
Острівна держава Шрі-Ланка, що в перекладі означає «Благословенна земля» – справжній туристичний рай посеред океану, де на гостей чекають відмінні курорти, нескінченні золотисті пляжі, пишна зелень вологих тропічних лісів і таємничі стародавні міста, загублені в джунглях. До 1972 р. країна була відома під назвою Цейлон. Завдяки вигідному розташуванню на перехресті головних морських шляхів, Шрі-Ланка здавна була важливим центром, що зв’язували Західну і Південно-Східну Азію. З давніх часів Шрі-Ланка була центром буддизму, на острові збереглася безліч унікальних культурно-історичних пам’яток. Свій слід залишила в культурі Шрі-Ланки колонізація його португальцями, голландцями, а пізніше британцями. На острові мешкає понад 21 млн осіб. Місцеве населення відрізняється привітністю та гостинністю.

ГЕОГРАФІЯ
Острів Шрі-Ланка знаходиться в Індійському океані, приблизно в 31 км від південного берега Індії. Загальна площа — 65610 кв км, протяжність з півночі на південь 445 км, із заходу на схід – 225 км. Основна частина острова являє собою невисоку, не більше 100 м над рівнем моря, рівнину. В центрі острова – Центральний гірський масив. Його середня висота 1000 – 2000 м над рівнем моря. Найвищі точки острова: гора Підуруталагала висотою 2524 м, гора Кірігалпотта висотою 2395 м. Найбільший відома гора – величний Пік Адама (Шрі-Пада) заввишки 2243 м. У горах беруть початок численні річки, деякі з них судноплавні. Найбільша – Махавелі-Гангу, її довжина 335 км.

ШРІ-ЛАНКА СЬОГОДНІ
Соціалістична Демократична Республіка Шрі-Ланка – незалежна держава в Південній Азії. Законодавча влада належить парламенту, члени якого обираються всенародним голосуванням. Виконавча влада знаходиться в руках президента країни. Президент і парламент обираються на 5 років. Шрі-Ланка – член таких міжнародних організацій, як ООН, Банк розвитку Азії, Співдружність націй, Рух неприєднаних країн, Південно-Азіатська асоціація регіональної допомоги тощо.

КЛІМАТ
Клімат Шрі-Ланки тропічний, теплий і вологий. Середньорічна температура на рівнині становить +27 º С. У містах досить спекотно і волого. На узбережжі постійно дме морський бриз, температура дуже комфортна – +28-30 º С. Температура води в Індійському океані – близько +27 º С. У горах середньорічна температура – +23-25 º С. На високогірному курорті Нувара Елія температура вдень – +18 º С, вночі вона опускається до +10 º С. На клімат впливають два мусона – північно-східний, триває з жовтня по березень, приносить суху погоду. І південно-західний мусон, триває з червня по жовтень, приносить дощі і викликає хвилювання океану. Сезонні погодні зміни невеликі. Дощі випадають в основному вночі. На південно-західному узбережжі Шрі-Ланки сухий сезон триває з жовтня по травень, на північно-східному – з квітня по листопад. Осінь і весна на Шрі-Ланці – межмусоні періоди, в цей час йдуть так звані «зенітальні дощі»: коли сонце знаходиться в зеніті, можливі короткочасні зливи. Найкращий час для купання в океані і занять водними видами спорту на південно-західному узбережжі Шрі-Ланки – період з жовтня по квітень, на північно-східному – з березня по листопад. Слід зазначити, що в будь-який сезон і на будь-якому узбережжі завжди достатньо сонячних днів і можна купатися в океані.

ІСТОРІЯ
Найдавніші мешканці острова Шрі-Ланка – предки веддів – ставилися до змішаної австралоідно-негроїдної раси.
Сингали прибули на острів близько VI ст. до н. е.. з північної Індії.
У III в. до н. е.. на острові поширюється буддизм.
У III-XIII ст. н. е.. на острові існували великі сингальські королівства. Столицями цих держав були міста Анурадхапурі і Полоннарува. До цього періоду належать знамениті фрески скелі Сігірія (Левиної скелі) в центрі острова.
Таміли проникали на острів поступово, до XIII ст. Існувала велика тамільська громада на півночі і сході острова.
Після падіння полоннарувской династії сингальська монархів столиця кілька разів переносилася. До моменту окупації узбережжя острова португальцями в XVI ст. вона перебувала в Котте.
У XVII ст. острів захопили голландці. Проте внутрішні райони зберігали незалежність і в період голландського панування. Остання сингальську королівство, зі столицею в Канді, було ліквідовано англійцями в 1796 р.; в 1802 весь острів став колонією Британської імперії.
У 1948 р. країна отримала незалежність під назвою Цейлон, залишаючись домініоном Великобританії.
У 1972 р. країна була перейменована в Шрі-Ланку і перестала бути домініоном, залишаючись членом Співдружності націй.
Останні 20 років історії країни затьмарені збройним конфліктом з повстанською організацією «Тигри звільнення Таміл Ілама» (ТОТІ). Збройна боротьба ТЗТІ за створення на північному сході острова, населеного переважно тамілами, незалежної тамільської держави Таміл Ілама почалася в 1983 р. У 1991 р. тамільськими терористами був убитий прем’єр-міністр Індії Раджив Ганді.
У 1993 р. президентом Шрі-Ланки став Ранасінгхе Премадаса.
У 2005 р. президентом Шрі-Ланки був обраний прихильник жорсткої лінії в боротьбі з повстанцями Махінда Раджапаксе, що проголосив гасло «Жодних переговорів з терористами», переговорний процес зайшов у глухий кут. В даний час таміли контролюють північні і східні провінції Шрі-Ланки, вважаючи ці землі незалежною державою Таміл Ілам.

МИТНІ ПРАВИЛА
По прибуттю на Шрі-Ланку потрібно декларувати цінне обладнання та ювелірні вироби. Дозволено ввезення валюти (в еквіваленті – не більше $ 10 000), 1,5 л міцних алкогольних напоїв, 2 пляшки вина, невелику кількость сувенірів і 250 мл парфумерії на суму, що не перевищує $ 250. З 2006 р. вся тютюнова продукція, що ввозиться на Шрі-Ланку, обкладається митом (приблизно 7 рупій за кожну ввезену сигарету і 1300 рупій за кілограм тютюну чи сигар). Строго заборонено ввезення наркотиків, вогнепальної та колючої зброї, боєприпасів, вибухових речовин, порнографічних матеріалів, золота. При виїзді з Шрі-Ланки митний огляд багажу обов’язковий для всіх (виробляється вручну). Дозволено вивіз 6 кг чаю на людину.
Заборонено вивіз антикваріату, рідкісних книг, манускриптів на пальмових листках, необроблених дорогоцінних каменів, тварин, рослин (понад 450 видів).
Аеропортовий збір при вильоті з країни (крім дітей до 2 років) – 1500 рупій з людини. На регулярних авіарейсах, як правило, всі збори вже включені у вартість авіаперельоту.

НАСЕЛЕННЯ
Чисельність населення – 21,1 млн (оцінка на липень 2008 р.).
Сингали складають приблизно 75%, таміли – близько 18% населення. Проживають також ланкійські маври (ларакалла – нащадки арабів) – близько 7%, бюргери (нащадки від змішаних шлюбів з європейцями) – близько 0,3%. Чисельність ведов, нащадків найдавнішого населення острова, становить всього близько 1 тис. чол.

РЕЛІГІЯ
Основні релігії – буддизм, індуїзм, християнство, іслам. Велика частина мешканців (близько 70%), сповідує буддизм, в основному це сингали. Таміли – прихильники індуїзму (15%). Малайці і маври (7,5% жителів) – мусульмани. Християнську релігію сповідують бюргери, а також частина тамілів і сингалів (7,6% від загальної чисельності населення).

МОВА
Офіційні мови на Шрі-Ланці – англійська, сингальська і тамільська. Сингальська – мова найбільш численної етнічної групи Шрі-Ланки. Відноситься до індоарійської групі індоіранської гілки індоєвропейської мовної сім’ї. На ньому говорять приблизно 16 млн чоловік, писемність – на основі власного сингальської листа. Тамільська – найпівденніша з дравідійських мов. На ньому говорять в північній і східній частині острова. Це мова з більш ніж 2300-річною історією і літературою, писемність – на основі власного тамільської листа.

ВАЛЮТА
Офіційна грошова одиниця – рупія. 1 ланкійська рупія = 100 центам. У обігу купюри номіналом 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 5000 рупій, а також монети в 10, 25, 50 центів і 1, 2, 5, 10 рупій.
Рекомендується обмінювати гроші в аеропорту Коломбо (кращий курс). Чек, отриманий при офіційному обміні валют, слід зберігати до закінчення поїздки. Тоді, залишаючи Коломбо, ви зможете обміняти назад невитрачені гроші в банку аеропорту за курсом купівлі. Вивезення з країни національної валюти заборонений.

КУХНЯ ШРІ-ЛАНКА
Кухня Шрі-Ланки схожа на індійську, що не дивно, адже країни відокремлені один від одного вузькою Полкською протокою. Шрі-ланкійці, як і індійці, їдять багато риби, зелені та прянощів. У щоденному раціоні місцевих жителів – рис і каррі з риби, м’яса, морепродуктів, птиці, овочів, бобових і фруктів.
Кухня Шрі-Ланки має свої особливості. Під безліч страв кладуть кокосову стружку, а також сік і масло кокоса і пальмовий нектар (treacle). Дуже популярна умбалакада (umbalakada) – порошок з сухої риби, його додають в карі для аромату.
Дуже смачний білий рис на кокосовому молоці – Кірібаті (kiribath). Він входить в меню деяких ресторанів і, нарізану ромбами, подається під час усіляких церемоній. Кірібаті з його м’яким смаком хороший і сам по собі, і з гострими закусками, наприклад з подрібненою сумішшю гострого червоного перцю, цибулі, лимона і прянощів – ката самбол (Katta sambola). З кокосовою стружкою і пальмовим «медом» кірібаті стає солодким блюдом, яке називається Imbul Kiribath. Ще одне відоме ланкійське ласощі – піту (pittu), це суміш з рисового борошна, тертого кокоса і води. Його готують на пару і подають разом з каррі або ката самбол.
Традиційний прісна корж – роті (rotti) виготовляється з рисового борошна і тертого кокоса, подається з каррі, гострими закусками і бананами.
Великий вплив на місцеву кухню надали кулінарні традиції народів, які залишили свій слід в історії острова. На ланкійської столі нерідкі арабські, португальські, англійські, голландські, китайські, полінезійські і малайські «мотиви». За кілька століть ланкійці творчо «освоїли» їх і включили до свого меню.

ТРАНСПОРТ
Громадський транспорт на острові – залізні дороги і автобуси. Для переїздів по місту краще брати місцеве таксі – триколісний моторолер “тук-тук”, тим більше, що коштує це зовсім недорого. Велика кількість автобусних маршрутів дозволяє дістатися до найвіддаленішої точки острова. Добре розвинене залізничне сполучення між містами.

ТЕЛЕФОН
Зателефонувати в іншу країну можна з готелю. Телефони також є на пошті, також встановлені міжнародні телефонні автомати, по них телефонувати дешевше. У міжнародному аеропорту Коломбо продаються SIM-карти місцевого оператора мобільного зв’язку – Mobitel (National Mobile Provider of Sri Lanka). Вартість картки – 1000 рупій, половина з яких перекладається на рахунок. Одна хвилина розмови з Росією обійдеться вам приблизно в 11 рупій, дзвінки всередині країни – 8 рупій за хвилину.

КОРИСНІ ТЕЛЕФОНИ
Туристична поліція – (011) 243 7754
Госпіталь – (011) 269 1111
Туристичний рада Шрі-Ланки – (011) 243 7059

ОДЯГ І ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД
Найкраще носити легкий бавовняний або льняний одяг, сандалі і головний убір. Строгих вимог до одягу немає, однак при відвідуванні храмів потрібен одяг, що прикриває коліна, плечі та спину. При вході в храм обов’язково зніміть взуття і головний убір. Засмагати на пляжі «топлес» забороняється.

ЧАЙОВІ
У рахунку готелів, барів, ресторанів включено податок GST (12,5%). Прийнято чайові водіям, носильщикам в готелі, вони становлять $ 1-2. Чайові в ресторані – на ваш розсуд.

ЕЛЕКТРИКА
210-240 вольт, 50 Герц. Розетки потрійні (із заземленням).

ВОДА
Для пиття придатна кип’ячена вода. У поїздках по острову пийте мінеральну воду і інші напої фабричного виробництва в банках та пляшках.

МЕДИЦИНА І ЛІКУВАННЯ
Для відпочинку на узбережжі спеціальних щеплень не потрібно. Якщо планується поїздка в джунглі, слід заздалегідь подбати про себе і прийняти таблетки від малярії. Крім того, при відвідуванні національних парків та заповідників слід користуватися репелентом, який захистить від укусів комарів і інших комах.

МАГАЗИНИ І ДЕРЖАВНІ УСТАНОВИ
Банки працюють з понеділка по п’ятницю, з 9:00 до 13:00. Магазини відкриті з 10:00 до 22:00. Вихідні дні – субота і неділя.